Srbsko je vo finále volejbalového šampionátu sveta!

19.okt 2018

Ženská volejbalová reprezentácia Srbska píše dejiny – naše dievčatá si prvýkrát vybojovali finále majstrovstiev sveta a zajtra budú bojovať o šampiónsky titul! Srbsko v semifinále 18. svetového šampionátu v japonskej Yokohame výsledkom 3:1 na sety premohlo Holandsko a postúpilo do boja o zlato!

Srbsko bolo lepším súperom a naozaj sa zaslúžene stalo víťazom v historickom stretnutí pre náš ženský volejbal. V prvom sete Srbsko vyhralo 25:22. Začalo sa to zdať dobre pri výsledku 14:10 v prospech našej reprezentácie. Srbky úspešne skončili prvú časť a ujali sa vedenia.

Podobne bolo aj v druhom sete, mali sme náskok 20:16, ale vtedy na scénu stúpila výborná Slöetjesová, ktorá viedla Holandsko k úspechu a v úplnosti zvrátila výsledok na 23:21. Druhý set získali Holanďanky po veľkom boji, výsledkom 28:26 a vyrovnali na 1:1.

V podobnom rytme hrali Holanďanky aj na začiatku tretieho setu. Mali náskok 9:5, ale sa naše dievčatá zobudili a čoskoro aj ujali vedenia – 13:12. Po technickom timeout Srbsko kontrolovalo zápas, viedlo 20:17 a nakoniec aj rutinovane vyhralo 25:19.

Rozhodol štvrtý set!

Zdalo sa, že štvrtý set bude iba formalitou, lebo naše reprezentantky viedli 8:3, ale po technickom timeout sa Holanďanky v úplnosti vrátili do hry – 8:8. Srbsko znovu serióznejší náskok malo pri výsledku 18:14 a malo príležitosť získať aj 19. bod.

Nevyšlo to a Holandsko čoskoro vyrovnalo. Znovu sme sa trhli a získali dva body po sebe, viedli sme 23:21, ale znovu Holanďanky vyrovnali, tentoraz na 23:23. Bol to zároveň ich koniec, lebo Brankica Mihajlovićová najprv získala bod a bolo 24:23. Už o chvíľku Mihajlovićová využila aj prvý mečbal – 25:23 a Srbsko je vo finále MS!

Tijana Boškovićová získala až 29 bodov, Brankica Mihajlovićová pridala 23, Milena Rašićová 12. Dôležité roly zohrali Stefana Veljkovićová, Bianka Bušová, ale aj veteránka Maja Ognjenovićová, ktorá v jednotlivých momentoch ozaj bola pokladom pre našu reprezentáciu.

Srbsko sa prvýkrát v dejinách prebojovalo do finále svetového šampionátu, čím sme už teraz prekonali najväčší úspech z MS 2006, keď sme získali bronz.

Táto generácia potvrdzuje, že je fantastická – Srbsko je v dámskej konkurencii olympijským vicemajstrom z Ria 2016, európskym šampiónom z Gruzínska a Azerbajdžanu 2017. Teraz sme v boji o svetové zlato.

Súperom nám bude víťaz semifinále Taliansko – Čína.

Finále a zápas o tretie miesto sú na programe zajtra. Srbsko ozaj má kapacitu a kvalitu na svetový trón. Bodaj by sa to podarilo!

M. GAŠPAR
M. GAŠPAR

MIROSLAV GAŠPAR (1989) štúdia žurnalistiky skončil v roku 2012 a v roku 2013 master štúdia komunikológie na Filozofickej fakulte Univerzity v Novom Sade. V slovenskej redakcii Rádia Nový Sad začal pôsobiť v roku 2011, najprv ako spolupracovník a od roku 2013 ako novinár, kde je redaktorom mládežníckej relácie a vysielania pre deti. Spolupracuje aj s NVU Hlas ľudu.  Zúčastnil sa novinárskych súťaží v Srbsku, Nemecku, na Slovensku a Ukrajine. Zaujíma sa o médiá, mediálne teórie, komunikológiu, propagandu, analýzu diskurzu, politicko-spoločenské témy a šport.