Srbsko s 10-0 končí prípravy na basketbalový šampionát sveta!

27.aug 2019

Ak je pravdivý frazeologizmus, že sa na základe rána dá poznať deň, ten by veru mal byť veľmi sľubný pre basketbalovú reprezentáciu našej krajiny na majstrovstvách sveta v Číne. Srbsko totiž dnes dohralo posledný prípravný zápas pred začiatkom svetovej súťaže a v ňom dosiahlo aj desiaty triumf – naši basketbalisti v čínskom meste Shenyang porazili Francúzsko a prípravy končia s presvedčivým skóre 10-0!

Zápas proti Francúzsku naši otvorili slabo, v prvej štvrtine súper triumfoval 17:14, v druhej to bolo ešte slabšie, keďže naši dali iba deväť bodov.

V jednotlivých momentoch mali Francúzi aj 12-bodový náskok, ale naši sa pomaly začali budiť v tretej štvrtine, v ktorej sme najprv vyrovnali a po dlhom čase sa aj ujali vedenia. Hra sa skvalitnila, o čom hovorí aj skutočnosť, že naši v tretej štvrtine dali bodov, koľko za celý prvý polčas.

Musíme však uznať, že aj Srbsko aj Francúzsko zohrali slabý zápas – bolo mnoho technických chýb z oboch strán, nepotrebne rýchlo využívané útoky, ktoré nakoniec neskončili skórovaním a podobné.

Naši slabo strieľali aj voľné hody a nedali najmenej desať, čo tiež musíme ocharakterizovať ako slabý prvok dnešnej hry.

Akokoľvek, Srbsko nakoniec triumfovalo a naozaj potvrdilo, že ho s právom zaraďujú medzi najväčších favoritov majstrovstiev sveta. Naša selekcia potvrdila aj charakter, lebo sme v jednotlivých zápasoch dohonili poriadny mínus – napríklad proti Litve, Grécku a Francúzsku.

Šampionát sa začína v sobotu

Keď zhrnieme, Srbsko dosiahlo desať triumfov v prípravných stretnutiach. Radom sme triumfovali nad celkom Borac Čačak, potom nad Fínskom, dvakrát nad Litvou, na Acropolis Cup padli Turecko, Taliansko a Grécko, v rámci prípravných zápasov v Číne znovu Taliansko, Nový Zéland a teraz Francúzsko.

Určite je hendikepom to, že na šampionáte nevystúpi kapitán Miloš Teodosić, ale v tíme pre rozhodnutia trénera Sašu Ðorđevića nie sú ani Nikola Kalinić, Nemanja Nedović, Milan Mačvan a ďalší.

Veríme, že Sale vie najlepšie a jeho rozhodnutie je aj tak konečné a najdôležitejšie.

Srbsko na šampionáte sveta v Číne vystúpi v zložení Marko Simonović, Bogdan Bogdanović, Nemanja Bjelica, Vladimir Lučić, Miroslav Raduljica, Stefan Birčević, Nikola Jokić, Nikola Milutinov, Marko Gudurić, Stefan Jović a Boban Marjanović.

Turnaj otvoríme v sobotu, 31. augusta od 9.30h proti Angole, v pondelok nasleduje zápas s Filipínami od 13.30h a prvú fázu uzavrieme v stredu, 4. septembra proti Taliansku, tiež od 13.30h podľa stredoeurópskeho času.

M. GAŠPAR
M. GAŠPAR

MIROSLAV GAŠPAR (1989) štúdia žurnalistiky skončil v roku 2012 a v roku 2013 master štúdia komunikológie na Filozofickej fakulte Univerzity v Novom Sade. V slovenskej redakcii Rádia Nový Sad začal pôsobiť v roku 2011, najprv ako spolupracovník a od roku 2013 ako novinár, kde je redaktorom mládežníckej relácie a vysielania pre deti. Spolupracuje aj s NVU Hlas ľudu.  Zúčastnil sa novinárskych súťaží v Srbsku, Nemecku, na Slovensku a Ukrajine. Zaujíma sa o médiá, mediálne teórie, komunikológiu, propagandu, analýzu diskurzu, politicko-spoločenské témy a šport.